Żywienie juniorów to jedno z największych wyzwań w hodowli. Każdy właściciel wie, że prawidłowy wzrost i rozwój młodego organizmu to podstawa zdrowia w wieku dorosłym. Czym i jak karmić, aby zwierzę rosło na tyle szybko, by osiągnąć maksymalny wzrost, a jednocześnie na tyle wolno, aby nie doszło do chorób wynikających z jego zaburzeń? Choroby ortopedyczne to poważny problem, szczególnie w przypadku szczeniąt dużych ras.
Zapotrzebowanie pokarmowe młodych zwierząt na wszystkie składniki odżywcze jest zdecydowanie większe niż dorosłych. Podawana im karma powinna więc posiadać wyższą wartość kaloryczną oraz zawierać więcej składników pokarmowych niż ta przeznaczona dla osobników dorosłych. Szczególnym przypadkiem są szczenięta psów ras dużych i olbrzymich, u których zapotrzebowanie energetyczne w okresie wzrostu jest jeszcze wyższe niż w przypadku szczeniąt wszystkich innych ras. Dlatego może się zdarzyć, że pięciomiesięczne szczenię ważące 10 kg będzie zjadało dokładnie taką samą ilość karmy dla juniorów, co 20 kg dojrzały pies żywiony karmą dla psów dorosłych. W przypadku szczeniąt ras małych objętość i rodzaj pobieranego pokarmu powinny być bezwzględnie dopasowane do ich zapotrzebowania energetycznego. Zbyt niska kaloryczność karmy może skutkować zahamowaniem wzrostu.
Zapotrzebowanie szczeniąt i kociąt na białko różni się pod względem jakościowym i ilościowym od zapotrzebowania zwierząt dorosłych na ten składnik. Sucha, bądź mokra karma dla kota lub psa, który przechodzi z mleka matki zawierającego 33% białka w suchej masie pokarmu, na pokarm stały, powinna zawierać, przynajmniej w początkowym okresie, porównywalną ilość białka. Przyjmuje się, że w karmie dla psa rosnącego (powyżej 14 tygodnia życia) białka powinno być co najmniej 20% w suchej masie, podczas gdy w karmie dla kotów rosnących – 28-30%.
Tłuszcze są najbardziej skoncentrowanym źródłem energii, której maluchy bardzo potrzebują. Ponadto, te składniki odżywcze dostarczają im niezbędnych kwasów tłuszczowych: n-3 i n-6. Są one ważnymi składnikami diety, ponieważ wspomagają u szczeniąt i kociąt rozwój mózgu, wzroku i słuchu.
Wapń i fosfor to kluczowe składniki mineralne w okresie wzrostu szczenięcia i kocięcia. Młode, rosnące organizmy potrzebują znacznie więcej tych pierwiastków niż osobniki dorosłe (w przeliczeniu na kilogram masy ciała). Wiele zaburzeń szkieletowych związanych z intensywnym wzrostem wynika właśnie z nieproporcjonalnego do zapotrzebowania dostarczania składników energetycznych i nadmiaru wapnia w diecie, a problem ten dotyczy przede wszystkim szczeniąt ras dużych i olbrzymich, np. dogów. W doborze karmy dla tych szczeniąt warto poradzić się lekarza weterynarii.