+

Porady

Czy koty mogą jeść jajka?



Jak urozmaicić mruczkowi codzienne posiłki? Czy jedynym pomysłem są gotowe przysmaki dla kota? Jak się okazuje – niekoniecznie, gdyż wiele smacznych przekąsek znajdziesz także w swojej lodówce. Jednym z nich są jajka, które wyróżniają się pełną gamą cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Rodzi się jednak pytanie, w jakiej formie należy pupilowi je podawać? Czy kot może jeść surowe jajka? O tym przeczytasz poniżej!

Wartości odżywcze jajek — czy są dobre dla kota?

Jajka są dla kota nie tylko smacznym, ale również zdrowym dodatkiem do diety. W białku znajdują się niemal wszystkie witaminy, m.in. A, E, D, K oraz B2, B9 i B12, ale również składniki mineralne, np. fosfor, potas, wapń, żelazo, cynk, magnez, selen i jod. W jajku obecna jest także biotyna, która decyduje o funkcjonowaniu układu nerwowego i moczowego, przemianie materii oraz stanie skóry i sierści, a także luteina – korzystnie wpływającą na wzrok i zapobiegająca uszkodzeniom siatkówki. Jajko jest również skarbnicą tauryny – zapewniającej prawidłową pracę serca i mięśni szkieletowych. Podawanie jajek, w szczególności żółtka, jest zalecane przy kocim katarze, a także przy nawracających problemach ze wzrokiem. Warto również podkreślić, że jajko jest także źródłem kwasów Omega-3 i Omega-6, wykazujących się działaniem przeciwzapalnym. Oprócz tego żółtko jest bogate w tłuszcz (zawiera go około 20%) oraz fosfolipidy. Co ciekawe, wartościowe dla kota jest nie tylko samo jajko, ale również skorupki. Sproszkowane stanowią źródło cennego wapnia oraz minerałów.

Rodzi się jednak pytanie, w jakiej formie jajka  są najbardziej wartościowe dla kota? Mając na względzie bogaty skład, to żółtko jest najcenniejszym elementem jajka.

Jakie jajka dla kota: surowe czy ugotowane?

Jajko ugotowane czy surowe? Z takimi wątpliwościami mierzy się wielu opiekunów mruczków. Surowe jajko  może być niebezpieczne dla kota z powodu ryzyka zakażenia bakteriami. Mowa o Salmonelli i pałeczkach okrężnicy, przez które może dojść do groźnego zatrucia, niebezpiecznego nie tylko dla zwierzęcia, ale również osób przebywających w jego otoczeniu – dzieci, kobiet ciężarnych, seniorów i ludzi chorych. Gotowanie jajek przed podaniem ich kotu skutecznie eliminuje ten problem, gdyż chorobotwórcze bakterie giną w wysokiej temperaturze, nie stwarzając dla niego (ani osób z najbliższego grona) żadnego zagrożenia.

Czy jajka mogą być niebezpieczne dla kota?

Jak się okazuje – mogą. I nie tylko z powodu awidyny czy salmonelli, ale również ze względu na posiadany potencjał alergizujący. Może się bowiem zdarzyć, że po spożyciu jajka u kota wystąpi uczulenie. Będzie to reakcja ze strony przewodu pokarmowego, objawiająca się pod postacią wzdęć czy dolegliwości bólowych. Włączanie jaj do kociej diety powinno zatem odbywać się z dużą dozą rozwagi i ostrożności, a wszelkie niepokojące symptomy muszą być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem weterynarii.

Poza tym jajko  jest dla kota pokarmem wysokokalorycznym. Pamiętać o tym powinni w szczególności opiekunowie czworonogów z tendencją do tycia. Zbyt częste podawanie gotowanego jajka może nie tylko powodować niekontrolowane przybieranie na masie ciała, ale również zaburzyć bilans witamin i składników mineralnych. Ile jajek może jeść kot? Optymalnym rozwiązaniem jest, jeśli jajko w misce dla kota będzie pojawiało się nie częściej niż raz w tygodniu.

Jajko dla kota – jak je podawać, by nie zaszkodzić zwierzęciu?

Wspomniana wcześniej awidyna i salmonella stanowią poważne zagrożenie dla pupili spożywających jajka. Nie należy jednak całkowicie wykreślać ich z jadłospisu czworonogów, a jedynie ugotować na twardo, aby skutecznie wyeliminować te niebezpieczeństwa, które giną w wysokiej temperaturze, nie zagrażając zdrowiu kociaka. Co więcej, w gotowanej wersji są nawet lepiej tolerowane przez koci organizm. Obróbka termiczna zmniejsza także ryzyko występowania problemów żołądkowych w postaci biegunek.

Jajka, choć stanowią nieocenioną skarbnicę witamin, nie powinny stanowić głównego pożywienia naszych pupili. Podstawą musi być pełnoporcjowa, sucha lub mokra karma dla kota, która dostarczy mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych do tego, aby mógł prawidłowo się rozwijać.

 https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-1881-Przysmak-dla-kota-cielecina-40-g.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-2603-Dr-Seidel-Smakolyki-dla-kotow-2w1-malt-i-siersc-60-g.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-1375-Mokra-karma-dla-kota-Dolina-Noteci-Superfood-kurczak-i-wolowina-z-dorada-saszetka-zestaw-10-x-85-g.html

https://www.dolina-noteci.pl/product-pol-6040-Podwojna-miska-dla-psa-lub-kota-0-9-l-w-stylowym-drewnianym-stojaku-z-logo-Dolina-Noteci.html