+

Porady

Jak dbać o kości i stawy naszych pupili



Sprawność na długie lata

U zwierząt, podobnie jak u ludzi, stawy zużywają się z upływem lat. Dlatego już od lat szczenięcych warto zadbać o profilaktykę. Odpowiednia dieta, duża ilość ruchu, dbałość o utrzymanie właściwej wagi, a także regularna kontrola stanu zdrowia – mogą zapobiec wielu problemom.

Pragniemy, by pupil dobrze się odżywiał, ale czasem przesadzamy z ilością podawanego jedzenia, co szybko skutkuje nadwagą. A każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla stawów i kości, co prowadzi do ich deformacji, która bardzo często kończy się zmianami zwyrodnieniowymi. Powinniśmy na to uważać już od pierwszych lat życia psa lub kota, bo wtedy delikatna chrząstka stawowa jest szczególnie narażona na zniekształcenie.

Ważne składniki diety

Dieta to kluczowy czynnik zapewniający zdrowe stawy przez długie lata. Przede wszystkim musimy zwierzęciu zapewnić dobrą zbilansowaną karmę, z niezbędnym zestawem witamin i minerałów. Warto też, by zawierała ona glukozaminę i chondroitynę oraz kwas hialuronowy – substancje wspomagające odbudowę chrząstki, a także stymulujące wytwarzanie mazi stawowej. Jeśli nie ma ich w składzie karmy, można poprosić weterynarza o wskazanie suplementu, który je zawiera. Inny ważny element karmy poprawiający ruchomość stawów – to kwasy omega-3, posiadające właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Są bardzo pomocne w przypadku, gdy pojawią się już dolegliwości związane z przewlekłymi stanami zapalnymi. Podobnie MSM – związek siarki, który dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym wspomaga naturalne mechanizmy chroniące stawy przed zmianami zwyrodnieniowymi. Dla odżywienia kości niezbędne są też takie składniki mineralne jak fosfor i wapń.

Odpowiednia ilość ruchu

Stawy zostały stworzone do ruchu i by dobrze funkcjonować właśnie tego ruchu potrzebują. Nasz pupil powinien więc mieć zapewnioną codzienną dawkę aktywności fizycznej. Z kotami możemy się pobawić piłeczką, specjalną wędką, laserkiem lub zabawką na sznurku. Pies potrzebuje kilku dłuższych spacerów dziennie (co najmniej półgodzinnych), podczas których będzie mógł pobiegać, aportować.
W trakcie ruchu wzmacniają się jego stawy i kości. Trening umiejętności może jednocześnie pełnić funkcje ćwiczeń, np. podawanie łapy usprawnia przednie kończyny, a komenda SIAD – służy wzmacnianiu mięśni szkieletowych.

Badanie u weterynarza

Warto co jakiś czas sprawdzać stan stawów zwierzęcia u weterynarza. Koniecznie trzeba go odwiedzić, gdy zauważymy, że pupil utyka, ma trudności z podnoszeniem się, unika zabaw ruchowych lub wylizuje okolice stawów. Być może zaczęła się u niego rozwijać choroba zwyrodnieniowa. Wówczas zapewne konieczne będzie leczenie niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi. Chore zwierzę nie może leżeć na zimnych i twardych powierzchniach, przebywać w przeciągach, należy mu zapewnić ciepłe, miękkie posłanie. Przycięte pazurki zapobiegają ślizganiu się na podłodze i ryzyku zwichnięć. By złagodzić ból warto też robić pupilowi rozgrzewające okłady lub stosować delikatny masaż.

 

Źródło: www.se.pl