+

Porady

Zazdrosny pupil – jak sobie z nim radzić?



Pies jest bardzo uczuciowym zwierzakiem. Nieustannie się stara, aby Twoja uwaga jak najczęściej skupiała się na nim. Każdy, kto ją odbiera może zostać uznany za rywala. Skąd bierze się źródło psiej zazdrości? Psy, które od szczeniaka wychowują się przy wspólnie mieszkającej rodzinie na ogół nie są zazdrosne o żadnego z domowników. Sytuacja się zmienia, gdy pojawia się nowa osoba, np. niemowlę. Wówczas pies może poczuć się zagrożony, dlatego powarkuje, czasami szczeka…

Stopniowe oswajanie
Spędzajcie z psem więcej czasu. Dobrze, by pod czujną opieką rodziców pies mógł obwąchać dziecko. Należy sprawić, że pies będzie widział w nowej osobie przyjaciela, a nie wroga. Kiedy stosunki między psem, a niemowlęciem nieco się unormują, wychodźcie razem na spacery i spędzajcie wspólnie czas. Podczas zabawy możesz rzucić psu piłkę i nagrodzić go za przyniesienie. W pierwszych tygodniach oswajania, najlepiej unikać w obecności psa gwałtownych gestów. Jeżeli mimo starań całej rodziny zachowanie psa nie ulega poprawie, warto skorzystać z pomocy psiego behawiorysty, który właściwie zinterpretuje reakcje zwierzęcia i doradzi skuteczne postępowanie.

Z kotem jest łatwiej…
Właściciele kotów nie powinni mieć takich problemów, jak posiadacze psów. Koty miewają wysokie poczucie własnej wartości i raczej nie zniżają się do robienia scen zazdrości. Najwyżej ukarzą Cię brakiem zainteresowania i niechęcią do pieszczot i bliskości. Twoim zadaniem będzie ugłaskać obrażonego czworonoga.

Źródło: www.se.pl