+

Porady

Pomoc przy rewolucjach żołądkowych psa – dieta, probiotyki i co jeszcze?



Problemy z układem pokarmowym u psa mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Przyczyną może być nieodpowiednia dieta, zatrucia, zakażenia bakteriami lub wirusami, ale też poważniejsze problemy zdrowotne. Warto wiedzieć co robić, kiedy pies cierpi na rewolucje żołądkowe.

Przyczyny biegunki u psa

Każdemu psu od czasu do czasu może zdarzyć się rozwolnienie. Zazwyczaj przyczyny tego stanu rzeczy nie są zbyt poważne i można je złagodzić prostymi sposobami. Oczywiście jeżeli biegunka nie przechodzi, a zwierzę staje się coraz słabsze i wykazuje objawy odwodnienia, jak najszybciej trzeba skontaktować się ze specjalistą. Wśród najpowszechniejszych przyczyn biegunki u psa wyróżniamy:

  • zatrucie pokarmowe;
  • pasożyty;
  • alergię pokarmową;
  • infekcje układu pokarmowego;

Rozwolnienie u psa może być wywołane także stanem zapalnym jelit lub zapaleniem trzustki, czasem stanowi także reakcję na niektóre leki. Niezależnie od przyczyny, warto wiedzieć, co na biegunkę u psa, a więc jak pomóc pupilowi, aby mógł poczuć się lepiej.

Przewlekła biegunka u psiaka – co zrobić?

Biegunka u psa, podobnie jak u człowieka, może przyjmować dwie postacie – ostrą i przewlekłą. W przypadku tej pierwszej, objawy zazwyczaj są intensywne, ale też szybko ustępują, a często wystarczą odpowiednie probiotyki dla psa, połączone ze specjalną dietą, aby zredukować jej objawy.

Postać przewlekła często wiąże się z obecnością również innych symptomów, takich jak wysoka temperatura, apatia, ślady krwi w stolcu.  Jest to stan świadczący o poważniejszych problemach zdrowotnych zwierzęcia, a co więcej, sama biegunka może jeszcze pogorszyć kondycję czworonoga, gdyż powoduje odwodnienie i utratę elektrolitów. Jeżeli więc rozwolnienie nie ustępuje, pomimo starań opiekuna, a do tego występują dolegliwości towarzyszące, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Co podać psu na biegunkę?

Leczenie biegunki u psa domowymi sposobami jest możliwe. Zwłaszcza jeżeli choroba ma łagodny przebieg, a tak zdarza się najczęściej. W takich przypadkach warto wiedzieć, co podać psu na biegunkę, aby objawy były dla zwierzaka jak najmniej dotkliwe. W przypadku osobników dorosłych można spróbować je przegłodzić, odstawiając karmę dla psa na 12, maksymalnie do 24 godzin. To rozwiązanie nie będzie jednak dobre dla szczeniąt oraz seniorów, którzy wykazują zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Chcąc zmniejszyć intensywność rozwolnienia oraz ryzyko odwodnienia, warto podać pupilowi probiotyki dla psa, które wpłyną korzystnie na działanie układu pokarmowego, regulując ruchy jelit i przyspieszając leczenie. Każdy czworonóg powinien mieć też dostęp do świeżej wody, aby mógł pić, kiedy tego potrzebuje, co również zmniejsza ryzyko odwodnienia. Warto też podawać psu specjalne preparaty uzupełniające elektrolity w organizmie oraz ograniczające ich usuwanie.

Jakie probiotyki dla psa?

Według definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) probiotyki to preparaty lub produkty żywnościowe, zawierające hodowle tzw. zdrowych bakterii jelitowych oraz drożdży, charakteryzujących się dobrym działaniem na florę bakteryjną jelit. Ich zadaniem jest zwiększenie w jelitach ilości tych pożytecznych bakterii, które między innymi regulują pracę układu pokarmowego, jak również sprzyjają zwalczaniu drobnoustrojów patogenowych.

Najlepiej wybierać te probiotyki dla psa, które sprzyjać będą przywróceniu odpowiedniego działania układu pokarmowego, jednocześnie prowadząc do szybszego wyleczenia w przypadku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego.  Probiotyki dla psa można podawać także profilaktycznie w celu wzmocnienia flory bakteryjnej i zwiększenia ochrony przed różnymi drobnoustrojami, które mogłyby zaburzać działanie jelit.

Leczenie biegunki u psa w większości przypadków nie powinno być trudne. Najczęściej dolegliwości ustępują samoistnie po ok. 2 – 3 dniach, a zadaniem opiekuna jest głównie łagodzenie objawów. Jeżeli jednak widzimy, że stan czworonoga się pogarsza, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.