Schroniska dla psów to miejsca, które często są przepełnione przez czekające na nowy dom czworonogi. Osoby, które chcą do swojej rodziny zaprosić nowego członka i mają zamiar znaleźć go właśnie w schronisku, muszą pamiętać, że mogą trafić na osobnika po przejściach. Adopcja psa to nie tylko przyjemność, ale też obowiązki.
Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, biorąc psa ze schroniska, aby wybrać takiego, którego opiece potrafimy sprostać. Zobaczmy, jakie kroki należy podjąć, aby zaadoptować psa ze schroniska i dlaczego warto to zrobić.
Do przyjęcia psa pod swój dach trzeba się odpowiednio przygotować. Opieka nad czworonogiem wymaga zapewnienia mu odpowiedniej ilości miejsca, jak również pewnych akcesoriów, które już od pierwszego dnia zagwarantują mu komfort. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy na pewno stać nas na to, aby zapewnić nowemu pupilowi jak najlepsze warunki. Przygotowując wyprawkę dla psa, trzeba uwzględnić m.in.:
Zabierając psa ze schroniska, po uzyskaniu dokumentów adopcyjnych, trzeba uwzględnić także konieczność wizyty u lekarza weterynarii. Zazwyczaj zwierzę przebadane będzie jeszcze przed adopcją, opiekun jednak powinien zadbać o to, aby miało ono wszystkie niezbędne szczepienia oraz opiekę specjalisty, jeżeli takiej potrzebuje.
Wychowanie psa ze schroniska może być dość dużym wyzwaniem, a pierwsze dni w nowym domu często są trudne zarówno dla czworonoga, jak i jego nowego opiekuna. Wiele psów znajduje się w schronisku, ponieważ ktoś je porzucił, często są to też zwierzęta odbierane osobom, które źle je traktowały. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wcześniejsze doświadczenia sprawią, iż przygarnięty pupil nie od razu nam zaufa.
Przed nowym opiekunem stoi więc wyzwanie, aby to zaufanie wzbudzić. Można to zrobić, wykazując się cierpliwością i zaopatrzyć psa we wszystko, czego potrzebuje. Przede wszystkim trzeba mu zapewnić bezpieczne miejsce, w którym będzie mógł spać i odpocząć, gdy poczuje chęć pobycia samemu. Dlatego na początku legowisko warto umieścić w miejscu nieco odosobnionym. Jeżeli psiak okaże się przyjazny i chętny do zabawy, da nam o tym znać.
Jedną z najlepszych metod oswajania i wychowania psa ze schroniska, jest dobre jedzenie i przysmaki. Stawiając na karmę suszoną superfood z dużą zawartością mięsa, taką jak Dolina Noteci oraz wysokiej klasy karmę mokrą, zapewnimy naszemu nowemu przyjacielowi wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebuje, aby dobrze się rozwijać i utrzymać zdrowie. Pamiętajmy, że smaczne jedzenie to kolejny krok do budowania zaufania i wieloletniej przyjaźni z psem.
Niektórzy opiekunowie w ramach zabawy z psem ze schroniska mogą chcieć nauczyć go nowych sztuczek. I choć większość osób kojarzy takie ćwiczenia ze szczeniętami, psy mogą uczyć się w każdym wieku. Dlatego chęć wyszkolenia psa nie powinna być wyznacznikiem tego, czy weźmiemy młodego osobnika, dorosłego, czy seniora.
Chcąc nauczyć sztuczek psa ze schroniska, trzeba jednak wykazać się pewnymi cechami i podążać za wskazówkami, które pomogą nam zrobić to tak, aby psa nie zniechęcić i nie przestraszyć.
Co jest ważne, gdy decydujemy się na wychowanie psa ze schroniska?
Adopcja psa może nas zaskoczyć, ponieważ niektórzy bywalcy schronisk mają już swoje nabyte zdolności i przyzwyczajenia. Odwiedzając schronisko dla psów, warto zapytać się o potencjalne przeszkolenie zwierząt, które nas interesują.