+

Porady

Jak bezpiecznie podróżować ze zwierzakiem?



1.    Okres letnich wyjazdów to możliwość wspólnego spędzenia czasu wszystkich członków rodziny, włączając czworonożnych przyjaciół.
2.    Zanim zdecydujemy się na wspólną – najczęściej długą,  podróż z psem musimy mieć 100% pewność, że podróż samochodem dla psa nie będzie stresem – stąd podróż wakacyjna nie może być dla psa tą pierwszą.
3.    Objawy stresu u psa to niespokojne zachowanie, dyszenie, częsta zmiana pozycji ciała, wymioty.
4.    Chcąc zminimalizować stres w czasie jazdy samochodem należy:
a.    przed wyprawą odbyć dłuższy spacer – zmęczenie fizyczne może wpłynąć na chęć zaśnięcia w czasie jazdy,
b.    ważny jest posiłek, ale podany stosunkowo wcześnie przed podróżą – nie wprowadzamy nowej karmy, nie stosujemy przekąsek – chcąc „dogodzić” psu, nie podajemy także przekąsek w czasie podróży – przewód pokarmowy powinien być w miarę możliwości pusty,
c.    w czasie częstych postojów podajemy wodę i w miarę możliwości zalecana jest mała aktywność fizyczna – w bezpiecznym miejscu!
d.    Jeżeli pies ma swoje ulubione legowisko, pluszaka, z którym czuje się bezpieczny – należy zrobić wszystko aby nawet kosztem innych bagaży znalazło się dla niego miejsce w samochodzie.
5.    Zawsze wybierając się w podróż musimy zadbać o bezpieczeństwo przewozu psa w samochodzie. Rozwiązaniem – w zależności od wielkości psa i miejsca usadowienia psa w samochodzie mogą to być:
a.    szelki,
b.    torby,
c.    specjalne kojce,
d.    specjalne kapy,
e.    transportery – w zależności od wielkości psa, przymocowane do siedzenia, bądź zamontowane w bagażniku samochodu,
f.    rodzaj zastosowanego zabezpieczenia musi być wcześniej przetestowane i w jak najmniejszym stopniu wpływające na stres psa.
6.    W Polsce nie ma przepisów jasno wskazujących na zasady przewozu psów w samochodzie – decyzja należy do opiekuna – jednak w czasie kontroli drogowej, policjant może nałożyć karę na przewóz psa w warunkach narażających na niebezpieczeństwo zarówno psa, jak i innych pasażerów. Pamiętajmy jednak, że to właściciel tylko i wyłącznie odpowiada za bezpieczeństwo swojego psa.
7.     Wybierając się w podróż zaplanujmy ją tak aby ominąć godziny najsilniejszego nasłonecznienia.
8.    Jeżeli samochód nie posiada klimatyzacji – w celu zwiększenia komfortu jazdy psa, można zastosować mokre ręczniki jako metoda schłodzenia otoczenia psa, a zaciemnienie szyb zwiększy komfort jazdy.
9.    Jedźmy spokojnie, bez wykonywania gwałtownych manewrów – nawet najspokojniejszy pies w czasie jazdy może być w pozycji stojącej, co dodatkowo wpływa na zachwianie jego pozycji ciała w czasie gwałtownych manewrów.
10.     Pamiętajmy: spokój naszego psa w czasie podróży i pobytu wakacyjnego przełoży się na pewno na nasz komfort wypoczynku.
11.     Najważniejsze: Nie zostawiamy psa w zamkniętym samochodzie –nawet jeżeli tylko na chwilę płacimy za zatankowane paliwo!