+

Porady

Pies w ubraniu czy jednak bez?Lato dobiegło końca. Wysokie temperatury spadły i zrobiło się chłodniej. Spacery w połączeniu z deszczową pogodą bywają nieprzyjemne. Ubieramy się coraz cieplej, wyciągamy jesienne kurtki, czapki i szale, a co z czworonożnym spacerowiczem? Czy psa również należy ubrać? Wszystko zależy od tego gdzie się wybieramy i jak reaguje na zimno.

Pierwsze oznaki wychłodzenia

Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy pies potrzebuje dodatkowej ochrony przed chłodem jest zwyczajna obserwacja. Dreszcze, schowany ogon, spięte mięśnie, wyraźna niechęć do wyjścia na dwór – te objawy mogą wskazywać na to, że nasz pupil nie czuje się komfortowo.

Jeśli jednak czeka z utęsknieniem na spacer, jak zawsze na zewnątrz szaleje ze swoją piłką, nogi nie trzęsą mu się przy tym jak galareta i nawet deszcz nie jest w stanie popsuć mu humoru – nie ubierajmy go. To oznacza, że pomimo niższych temperatur wciąż czuje się znakomicie. Pamiętajmy, że przegrzanie może być równie niebezpieczne co wychłodzenie.

Pielęgnacja sierści to podstawa

Psia sierść stanowi naturalną barierę przed słońcem, zimnem oraz ciepłem, ale tylko ta zadbana. Dlatego w pierwszej kolejności to właśnie na niej powinniśmy się skupić. Jeśli Twój pies jest długowłosy sprawdź czy nie ma kołtunów, posklejanych od żywicy miejsc lub nieprzyjemnie wplątanych rzepów po wcześniejszych spacerach. W miarę możliwość wykąp go na wieczór (po ostatnim wyjściu na dwór), porządnie rozczesz i wysusz suszarką używając niezbyt gorącego powietrza.

Gdy sierść to za mało

Podczas jesiennych wędrówek dodatkowej ochrony najbardziej będą potrzebowały mniejsze psy. Zwłaszcza te, które mają mniej podszerstka, krótkowłose lub po prostu nagie. Choć i średnim też bywa zimno. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Sprawdź, które z nich najbardziej sprawdzi się w Waszym przypadku: kurtka, bluza czy wełniany sweter? W czasie deszczowych dni pomocny może się okazać także płaszcz, który skutecznie ochroni zmarznięty grzbiet. Tylko jak przekonać naszego psa do ubrania czegokolwiek? Sprawdź tutaj.

Niezależnie od wybranego rozwiązania, wszystkie ubrania dla czworonoga muszą być tak dobrane, aby nie ograniczały jego ruchów. Dobrze dopasowane, czyli nie za luźne (może się wtedy w nie nawet zaplątać), ani nie za ciasne. Długi włos powinien być rozczesany przed i po spacerze lub w miarę możliwości ścięty krócej w przypadku psów, które są strzyżone zimą. W innym razie może się filcować pod przylegającym materiałem. Tak skołtuniona sierść blokuje dostęp powietrza do skóry nie pozwalając jej prawidłowo oddychać i wymieniać ciepła.

Ubrany pies potrafi wyglądać naprawdę uroczo. Niekiedy tak bardzo, że nie mamy ochoty zdejmować mu pięknego wełnianego sweterka czy modnej bluzy po wejściu do domu. Pamiętajmy jednak, że w temperaturze pokojowej pies nie potrzebuje dodatkowej ochrony przed zimnem. Ubranie powinno się zakładać wyłącznie podczas spacerów na zewnątrz.