+

Porady

Depresja – czy pies może na nią cierpieć?Jesienią więcej czasu spędzamy w domu. Chłodniejsze temperatury, zimny wiatr i deszczowe dni skutecznie odstraszają nas przed dłuższym spacerem. Bywa, że nawet pies niechętnie wystawia nos na zewnątrz, a jeśli już go do tego nakłonimy prędko chce wracać. Częściej śpi, mniej je i nie ma ochoty na zabawę jak dotychczas. Czy to może być objaw depresji? A może jesiennej nudy? Sprawdź!

Kiedy powinniśmy się zacząć martwić?

O ile odmienny stan naszego czworonożnego przyjaciela nie utrzymuje się dłuższej niż 5 dni nie ma powodu do obaw. Każdy może mieć czasem gorszy dzień lub dwa. Pierwszy spadek nastroju zwykle pojawia się wtedy, gdy spacery stają się krótsze, a w domu brakuje dodatkowych aktywności. Może się okazać, że naszego pupila po prostu dopadła nuda.

Sposoby na jesienną nudę

Spróbuj zachęcić go do zabawy. Sięgnij po ulubioną zabawkę lub smakołyk. Wspólne przeciąganie sznurka, rzucanie piłeczki albo nauka nowych sztuczek z pewnością dodadzą mu energii.

Upiecz pyszne ciasteczka na zachętę. Nic tak nie poprawia humoru jesienią jak przysmaki! Najlepiej przygotuj od razu dwie partie. Jedną dla ciebie i jedną dla niego. Poszukaj przepisu np. na wątróbkowe ciasteczka dla psów. Żeby się nie pomylić możesz użyć foremek w kształcie kostki do psiej partii – znajdziesz je pod tym adresem: https://www.dlapsiarzy.pl/kategoria-produktu/foremki/

Wieczorem przytul się do pupila podczas oglądania ulubionego filmu albo czytania książki. Pies to zwierzę stadne, które tak jak Ty lubi być blisko ukochanych osób. W ten sposób poprawisz mu nie tylko nastrój, ale i Wasze relacje!

Kiedy nic nie pomaga

Jeśli Twój pies od 5 dni:
– zostawia jedzenie w misce
– śpi znacznie dłużej i częściej niż zwykle
– wyraźnie nic go nie cieszy – nawet jego ulubiona zabawa
– odmawia pysznych smakołyków
– niechętnie wychodzi na spacer i szybko wraca do domu

.. to znak, że może się dziać coś niedobrego i warto wybrać się do weterynarza na konsultację.

Przyczyny depresji

Kiepski nastrój u czworonoga może pojawić się z różnych powodów. Najczęściej występuje wtedy, gdy znacząco zmieniamy mu rytm dnia. Mamy dla niego mniej czasu. Warto też pomyśleć czy w domu nic się nie zmieniło co mogło wpłynąć na jego zachowanie. Przeprowadzka, odejście ważnego członka rodziny, a może śmierć czworonożnego towarzysza? To wszystko ma ogromne znaczenie dla psa, który z natury jest przeciwnikiem większych zmian.