+

Porady

Etykieta karmy – na co należy zwrócić uwagę



Porady udziela dr JACEK WILCZAK z Zakładu Dietetyki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie

Decydując się na daną karmę dla psa czy kota właściciel staje przed dylematem: którą z karm wybrać. Na decyzję mają wpływ m.in. informacje zawarte na etykiecie.

Jak czytać skład karmy dla psa?

Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze karmy jest skład surowcowy – stąd też sugestia, żeby zawsze uważnie zapoznać się z komunikatami umieszczonymi na etykiecie: producentów obowiązuje zasada wymieniania na etykiecie składu surowcowego, w kolejności zależnej od ilości wykorzystanego surowca. Jeżeli na pierwszym miejscu – bez względu na rodzaj karmy – występują mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, tym lepiej dla państwa czworonożnych pupili. Ważne są także różne dodatki funkcjonalne i technologiczne – to ich ilość, proporcje oraz źródła decydują o końcowych walorach odżywczych karmy. Zawsze kupować należy karmy dedykowane dla danego gatunku zwierzęcia – kot to nie pies, a występujące różnice w metabolizmie składników odżywczych wymagają dostarczenia im odmiennych karm. Ważne jest także dostosowanie rodzaju karmy do poszczególnych faz wzrostu, stanów fizjologicznych i wielkości zwierząt – inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze wykazuje pies rasy małej, a inne pies rasy olbrzymiej. Natomiast po zakupie karmy pełnoporcjowej dla psa lub kota należy przestrzegać sugerowanej przez producenta ilości karmy, którą należy podać zwierzakowi. Dla ułatwienia – sugerowana ilość jest najczęściej podana dla przedziałów masy ciała zwierzęcia. Pamiętać należy, że trzeba tę ilość bezwzględnie odnieść do masy ciała własnego zwierzaka, uwzględniając jego indywidulane wydatki energetyczne. Proszę pamiętać, że zawsze możecie państwo skontaktować się z producentem w celu dobrania prawidłowej ilości karmy.

Termin ważności karmy dla psa

Istotny jest także termin przydatności do spożycia, a także czas przechowywania otwartego opakowania. Karmę suchą można przechowywać dłużej – aczkolwiek w celu przedłużenia terminu jej spożycia ważne jest przechowywanie jej w chłodnym i ciemnym miejscu (może warto pomyśleć o kupowaniu mniejszych opakowań jednostkowych). W przypadku karm mokrych, po otwarciu należy ją przechowywać w warunkach chłodniczych i wykorzystać w ciągu doby (karmy mokre nie zawierają, bądź nie powinny zawierać substancji konserwujących i stąd bardzo krótki termin przydatności do spożycia niewykorzystanej porcji). Zawsze proszę korzystać z fachowej pomocy zaoferowanej przez producenta.