Podstawową zasadą utrzymania zdrowia psa na każdym etapie jego rozwoju jest dostosowanie zawartości wszystkich składników odżywczych, mineralnych, witamin i pozostałych biologicznie aktywnych składników diety, do aktualnego zapotrzebowania.

To zapotrzebowanie będzie ulegało zmianie wraz ze wzrostem szczenięcia, jego dalszym rozwojem, parametrami ciała, wynikającymi m.in. z cech rasowych oraz takimi stanami fizjologicznymi jak ciąża czy laktacja. Niebagatelne znaczenie ma także forma aktywności fizycznej – innego zapotrzebowania na składniki odżywcze wymaga pies o wysokiej aktywności fizycznej, a innego pies prowadzący spokojny tryb życia.

Czynnikiem, który można uznać za podstawowy, na każdym etapie życia psa jest aktualna masa jego ciała. Odpowiedzialny właściciel powinien ważyć swojego psa w domu albo przy okazji badań kontrolnych w gabinecie weterynaryjnym. Takie działanie ma profilaktyczne znaczenie w kontroli rozwoju psa oraz w walce z pierwszymi oznakami np. otyłości lub innych chorób metabolicznych.

Znając masę ciała psa możemy określić jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, mineralne i witaminy zgodnie z normami, które zostały opracowane w oparciu o obserwacje psich diet. Można więc mieć pewność, że jeżeli dieta psa będzie zawierała wszystkie składniki w zalecanych ilościach, nie będziemy obserwować objawów schorzeń będących skutkiem niedoboru lub nadmiaru wybranych składników odżywczych. Właściciele, którzy zdecydowali się na wybór karm suchych lub mokrych w żywieniu swojego psa nie muszą przejmować się bilansowaniem diety swojego podopiecznego, gdyż zrobili to za nich producenci tych karm – właściciel musi tylko ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Odpowiedzialność za wszystkie inne modele żywienia psa ponosi właściciel